Kozaki

Jak dbać o buty zimą?

Pielęgnacja i utrzymanie butów w idealnym stanie w czasie zimy nie jest proste. Nasze obuwie narażone jest nie tylko na przemoczenie, ale przede wszystkim na kontakt z solą drogową, którą obficie posypywane są w tym okresie miejskie chodniki. Mieszkanka soli, śniegu i błota może naszym butom wyrządzić sporą krzywdę. Jak sobie z tym problemem poradzić? Mamy dla Was kilka złotych rad.

Osadzoną na butach sól drogową najprościej wyczyścić za pomocą zwykłego octu spirytusowego. Ocet, w proporcjach 1:1 mieszamy z wodą i takim roztworem wycieramy buty. Skutecznie sprawdzi się również zwykły płyn do mycia naczyń, którego niewielką ilość mieszamy z wodą.

Warto również pamiętać o regularnej pielęgnacji butów – obuwie skórzane powinno być systematycznie pastowane – zabieg ten zapewni skórze odpowiednie nawilżenie. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed przystąpieniem do pastowania buty dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Warto również wypastowane obuwie zostawić na kilka godzin, a dopiero po ich upływie przystąpić do polerowania suchą szmatką.

Więcej kłopotu w czyszczeniu mogą nam sprawić buty zamszowe, jednak i na ten materiał jest sposób. Zanieczyszczeń możemy się pozbyć zarówno za pomocą gumki do ścierania, jak i za pomocą zwykłej skórki od chleba. Również w dość prosty sposób możemy pozbyć się tłustych plam z obuwia zamszowego – posypujemy je talkiem, a następnie szczotkujemy. Na większe plamy i zabrudzenia pomocne może okazać się ciepłe mleko.

3 Komentarzy

  1. Izabela

    Dobrze jest też, jeżeli buty przemokną, na noc włożyć w mnie woreczek z gruboziarnistą solą, wsiąknie ona wilgoć i zniweluje nieprzyjemne zapachy.

  2. Marta

    Warto też pamiętać, by nie suszyć przemoczonych butów pod kaloryferem – popękają i mogą się zdeformować, co niestety miałam okazję doświadczyć na własnej skórze :(

Trackbacks dla tego postu

  1. Posezonowe porządki w szafie z butami | Guepardo Buty

Napisz komentarz